Při výběru bílého vína nebude Arneis zřejmě tím prvním, ke kterému by vaše volba směřovala. V porovnání se Chardonnay nebo Sauvignon Blanc je to odrůda záhadná a málo známá. Pro svou vzpurnost dokonce téměř vymizela, když byla vykořeněna ve prospěch výnosnějších druhů. Přijít ale o tuto rebelskou chuť by byla věčná škoda!

Arneis - o historii vinné révy

Pěstovala se již v 15. století, avšak již od počátky s velkými problémy. Vyžaduje totiž specifickou kyselou půdu, spíše pisčito-štěrkového charakteru. Hrozny dozrávají poměrně pozdě a odhadnout ten správný okamžik pro sklizeň není vůbec snadné. Za její obrodu vděčíme vinařům z piemontské oblasti Roero, kteří v ní neztratili důvěru. Naprostá většina produkce pochází právě odtud, výjimečně se setkáte s Arnais z Kalifornie a Oregonu.

Nejste si jistí, zda by vás tento druh vína oslovil? Kontaktujte nás pro možnost organizované degustace, kde vám ho spolu s dalšími blíže představíme.

Co je pro Arneis typické

Jedno je jisté - rozhodně si ho s žádným jiným nespletete. V jeho výrazné chuti najdete spoustu ovoce, zejména citrusových plodů, nouze není ani o hrušky a mandle. Zvláštností jsou jemnější tóny aromatických bylin, květů pomeranče a anýzu nebo lékořice a šalvěje. Přesto nepůsobí agresivně! Neuvěřitelný mix plný vůní a chutí mu naopak dodávají neodolatelné kouzlo. V ústech je měkké, vytrvalé, s nižší kyselinkou.

S jakými jídlo ho zkombinovat

Toto víno je perfektní jako aperitiv, jeho silný charakter se neztratí ani v kombinaci výraznějšími pokrmy. S těmito jídly ho milují samotní Italové:

  • gnocchi s uzeným masem
  • rizoto s lanýži, rýžové nudle s krevetami a zeleninou
  • masa: grilovaná kuřecí prsa, telecí maso s tuňákovou omáčkou
  • těstoviny s mořskými plody nebo hříbky, dýňové tortellini, ravioli s bylinkami a parmazánem
Produkt přidán do seznamu přání

Tato webová stránka používá soubory cookie k umožnění interakce s jinými webovými stránkami

a sociální sítě a zvýšit pohodlí při používání této webové stránky.

Podrobnosti najdete v našem Soukromí

Ověření věku

Ověření věku

Pro vstup na tento web vám musí být
alespoň 18 let